Apel do seniorów - uważajcie na fałszywych wnuczków!

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie ostrzegają przed osobami podającymi się za naszych krewnych, pracowników administracji, służby zdrowia, funkcjonariuszy Policji i innych służb.

Ilustracja do artykułu 0x0.png

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie ostrzegają przed osobami podającymi się za naszych krewnych, pracowników administracji, służby zdrowia, funkcjonariuszy Policji i innych służb. Pod pozorem niepowtarzalnej okazji lub nagłego nieszczęścia np. wypadku komunikacyjnego, oszuści zwracają się do nas o natychmiastową pomoc finansową.

Przestępcy posługują się różnymi legendami i metodami mającymi ich uwiarygodnić oraz ciągle te metody modyfikują. Cały proceder inicjowany jest rozmową telefoniczną sprawcy pełniącego rolę tzw. „telefonisty”. Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Pomimo tego, że policjanci zatrzymują osoby podejrzane o oszustwa na tzw. wnuczka czy krewnego oraz apelują o rozsądek i ostrożność w kontaktach z obcymi, to wciąż dochodzi do tego typu przestępstw.

24 listopada odnotowano kolejne przykre zdarzenie. Starsza pani,  87-letnia mieszkanka Ciechanowa padła ofiarą oszustwa, w którym straciła 10 tys. złotych. Tym razem sprawcy poinformowali seniorkę o wypadku drogowym, który spowodowała jej córka. Pieniądze, które zdołali wyłudzić miały zapobiec jej aresztowaniu.

Nie przekazujcie Państwo swoich pieniędzy nikomu, bez dokładnego upewnienia się, że naprawdę chodzi o bliską osobę. Nalezy uważać także, by nie wpuszczać podejrzanych, dopiero co poznanych osób do mieszkań- szczególnie, gdy jesteśmy sami.

Wszystkie budzące niepokój sytuacje należy zgłaszać policji na numer 997 lub 112. Bardzo ważne jest, aby rodziny osób starszych przypominały im o zagrożeniach i często upominały przed wpuszczeniem do domu kogoś obcego.

BTW.7.12.2016

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony