Uroczystość odbyła się 17 października 2018 r., w Kawiarni Artystycznej PCKiSz

Jerzy Szpojankowski od ponad 20 lat jest kierownikiem muzycznym Ludowego Zespołu Artystycznego „Ciechanów”

Ilustracja do artykułu 5V3B3088.jpg

LZA Ciechanów działa już 33 lata, a J. Szpojankowski jest szefem Kapeli. Oprócz tworzenia aranżacji muzycznych zajmuje się również śpiewem i doskonaleniem warsztatu wokalnego członków zespołu. Stara się przy tym ocalić piękne i zapomniane utwory muzyki ludowej, szczególnie z okolic Mazowsza. Odtworzył zapomniany taniec regionu ciechanowskiego - Kontro.

Jerzy Szpojankowski jest społecznikiem, pasjonatem oddanym całym sercem polskości. Tworzy ją, rozwija i popularyzuje nie tylko wśród ludzi zainteresowanych folklorem, ale również wśród dzieci i młodzieży, którym bardziej współczesna muzyka jest bliższa. Na co dzień, pomimo swojego wieku, działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Opinogórze, by i tam krzewić muzykę, m. in. prowadząc zespoły „Melodia” i „Nadzieja” oraz Orkiestrę Dętą „Trzech Pokoleń”. Mimo zaawansowanego wieku pragnie nadal opracowywać nagrania z folkloru Ziemi Ciechanowskiej. Zostawia z pewnością w kulturze polskiej namacalne ślady swojego nieustającego tworzenia. Został uhonorowany Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę. Jest lubiany przez wszystkich, bo Pana Jerzego nie da się nie lubić...

Urodziny w Kawiarni zgromadziły wielu ludzi, którzy przez lata współpracowali z Panem Jerzym. Przyszli dla Niego, by wyrazić tym swój szacunek, pochwałę i radość z przebywania z Nim. Była też rodzina: żona, dzieci, wnuczki. Przybyli również zaproszeni goście, w tym: starosta ciechanowski - Sławomir Morawski, poseł na Sejm RP - Robert Kołakowski, wójt gminy Opinogóra - Piotr Czyżyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury - Zofia Pikus, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie - Aneta Głuszniewska oraz były dyrektor SP - Wiesław Burba, prezes Stowarzyszenia Muzycznego "Victoria" - Hanna Rokicka wraz z Andrzejem Kaluszkiewiczem i Dominikiem Molewskim, ks. Wiesław Kosek - były wikariusz ciechanowskiej Fary, przy której działał zespół "Emannuel".

Po oficjalnym powitaniu gości i Drogiego Jubilata przez dyrektor PCKiSz - Teresą Kaczorowską rozpoczęła się, specjalnie przygotowana dla Pana Jerzego, część artystyczna - NIESPODZIANKA. Wystąpili w niej:

  • Ludowy Zespół Artystyczny "Ciechanów" wraz z Kapelą LZA "Ciechanów"
  • Zespół "Melodia" z Gminnego Ośrodka Kultury w Opinogórze
  • Sylwia Lewandowska - była tancerka i wokalistka LZA "Ciechanów" wraz z akompaniatorem Andrzejem Poznańskim
  • Stanisław Kęsik - poeta, były dyrektor PCKiSz, obecny tancerz LZA "Ciechanów"
  • Katarzyna Pomianowska - obecna tancerka LZA "Ciechanów" wraz z Robertem Pałką i Łukaszem Milewskim
  • Anna, Piotr i Olaf Rzeczkowscy wraz z Dominikiem Molewskim
  • Edyta Bojkowska - Kolak z akompaniatorem Andrzejem Kaluszkiewiczem.

W trakcie trwania wieczoru była radość, śmiech, łzy wzruszenia i rodzinna atmosfera. Wspominano współpracę z Panem Jerzym i wyjątkowe momenty ze spotkań z Maestro. Życzeniom, gratulacjom i pięknym przemowom gości nie było końca.

Na zakończenie z lampką szampana i pięknym tortem wybrzmiało na sali głośne "Sto lat", a drugie w wykonaniu LZA "Ciechanów" było prawdziwą niespodzianką, bo słowa do niego napisała nauczycielka Szkoły Podstawowej STO w Ciechanowie - Iwona Rzeplińska.

Panie Jerzy, żyj nam jak najdłużej, ile się da!

Info: PCKiSz

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony