Z różnych stron Polski przybyło na nie blisko 20 artystów i naukowców

Wydarzenie artystyczno-naukowe „Mazowsze zainspirowane sztuką” trwało w Ciechanowie przez dwa dni (6-7 lipca 2018 r.)

Ilustracja do artykułu DSC_0413 (Copy).jpg

Pierwszego dnia, w piątek 6 lipca, odbyły się plenerowe warsztaty plastyczne dla dzieci. Uczestniczyło w nich przed budynkiem PCKiSz ponad 20 dzieci, które pod okiem przybyłych artystów tworzyły prace pod hasłem „Co mi się najbardziej podoba”. Każdy czteroosobowy stolik miał swego artystycznego opiekuna. Powstały bardzo ciekawe, zabawne prace, które można do 17 lipca br. oglądać na wystawie w Kawiarni Artystycznej.

Wieczorem artyści wyjechali na nocleg do pracowni Roberta „Żbik” Żbikowskiego w Gołyminie. Ten warszawski artysta odkrył bowiem tam korzenie po swoich pradziadkach, zamieniając ich wiejską zagrodę w malowniczą pracownię artystyczną. W sielskości, pod rozgwieżdżonym niebem, przy ognisku i pieczonych ziemniakach z masłem czosnkowym, długo jeszcze rozprawiano, nie tylko o nauce i sztuce.

Następnego dnia, w sobotę 7 lipca, wszyscy przyjechali na konferencję naukową do Kawiarni Artystycznej PCKiSz. Wykłady dr Mateusza Salwy (UW) „Krajobraz jako zjawisko estetyczne - możliwości artystycznej reprezentacji”, dr Jacka Jaźwierskiego (UJK) „Krajobraz malowniczy. O angielskich początkach estetyki natury” oraz wystąpienie Martyny Bolanowskiej przeplatały wiersze o tematyce mazowieckiej, w wykonaniu poetów ze Związku Literatów na Mazowszu: Marianny Olkowskiej, dr Teresy Kaczorowskiej i Wiktora Golubskiego.

Po obiedzie odbyło się otwarcie zbiorowej wystawy w Galerii im. B. Biegasa, składającej się z różnorodnych, nowatorskich prac kilkunastu artystów. I zaraz potem - niezwykły performance muzyczny w Kawiarni Artystycznej, w wykonaniu artystki doktorantki Pauliny Sylwestrowicz (instrumenty klawiszowe, elektronika) oraz prof. Ryszarda Ługowskiego (na różnego typu gongach, misach himalajskich i misach kryształowych). Stworzyli oni wspólnie własne, eksperymentalne brzmienia, które na długo pozostaną wszystkim w pamięci.

Warto dodać, że wstęp na całość programu był wolny, a przygotowywał go, wraz z PCKiSz w Ciechanowie, artysta malarz i animator kultury (doktorant) Robert „Żbik” Żbikowski. Niedawno założył on pod dachem PCKiSz z grupą plastyków Stowarzyszenie Mazowiecki Związek Artystów Sztuk Pięknych (już zarejestrowany w KRS), o którego poczynaniach zapewne nie raz usłyszymy.

Na podstawie inf PCKiSz w Ciechanowie

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony