Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca

Święto jest wyrazem hołdu dla żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po 1945 roku walczyli o niepodległą Polskę

Ilustracja do artykułu 4.jpg

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ciechanowie trwały trzy dni. Złożyły się na nie: pokazy filmowe oraz złożenie kwiatów przed dawną siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, przy ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych.

W środę 1 marca, o godz. 11.00, w kinie Łydynia odbył się przedpremierowy pokaz filmu "Wyklęty" Konrada Łęckiego. Po projekcji widzowie spotkali się z odtwórcą jednej z głównych ról „Wiktora” - Marcinem Kwaśnym.

O godz. 17.00 delegacje wielu środowisk: kombatanckich, parlamentarnych, samorządowych, szkolnych złożyli kwiaty pod dawną siedzibą PUBP. Przemówienie nawiązujące do święta wygłosił wicestarosta Andrzej Pawłowski, a list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał poseł Robert Kołakowski. Wicestarosta w swoim wystąpieniu podkreślał, jak ważna jest pamięć o żołnierzach niezłomnych, którzy walczyli o prawdziwie wolną Polskę. A. Pawłowski przypomniał wydarzenia, które miały miejsce w budynku przy 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie. Podkreślił, że jednak wiele miejsc pochówku osób, które tu straciły życie nie jest znanych.

Samorząd powiatowy podczas uroczystości reprezentowali: starosta Sławomir Morawski, wicestarosta Andrzej Pawłowski, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Gutowski, członek Zarządu Powiatu - Włodzimierz Fetliński.

Następnie odbył się też Apel Poległych, autorstwa dr Krzysztofa Kacprzaka, podczas którego odczytano 73 nazwiska pomordowanych przez aparat bezpieczeństwa. Po nim modlitwę wygłosił ks. Zbigniew Adamkowski.

W ramach obchodów od 28 lutego do 2 marca w kinie Łydynia prezentowana była Retrospektywa VIII Festiwalu Filmowego w Gdyni „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci
1939 – 1989 – Przywracamy Pamięć”.

Pokazano filmy:
- "Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi", reż. Henryk Jurecki,
- "Odnaleziony Walc", reż. Julita Wołoszyńska-Matysek,
- "Ojcu", reż. Liliana Komorowska.
- „Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”, reż. Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski,
- „Dotknięcie anioła”, reż. Marek Tomasz Pawłowski.
- „Zapora”, reż. Konrad Starczewski.

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony