Niemcy przebywali w dniach 14–15 lipca na Mazowszu

Z gośćmi spotkał się Marszałek Adam Struzik, a także wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. W spotkaniu uczestniczył starosta ciechanowski Sławomir Morawski

Ilustracja do artykułu opinogora_niemcy.jpg

Od lewej: marszałek Adam Struzik, premier Reiner Haseloff

Na czele delegacji stał premier dr. Reiner Haseloff. Towarzyszyła im Konsul Generalna RFN w Gdańsku Cornelia Pieper.

Mazowsze już od piętnastu lat współpracuje z regionem Saksonia-Anhalt. Podczas spotkania mieliśmy okazję do podsumowania naszych wspólnych działań – mówi marszałek Adam Struzik.

Szefowie regionów rozmawiali m.in. o kierunkach dalszej współpracy. Do tej pory dotyczyła ona projektów z zakresu mobilności, innowacyjności, kultury i turystyki.

Z wizytą w mazowieckich placówkach

Delegacja zwiedziła Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W spotkaniu wziął udział starosta ciechananowski Sławomir Morawski, który wręczył gościom albumy prezentujące ziemię ciechanowską.

W drugiej części dnia grupa udała się do Warszawy, gdzie pod pomnikiem Bohaterów Getta premier Haseloff złożył wieniec. Następnie marszałek Adam Struzik zaprosił gości do zwiedzania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Towarzyszył im Gideon Nissenbaum z Fundacji Rodziny Nissenbaum.

Z kolei drugiego dnia wizyty zwiedzano Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941 – 1944). Gościom tego dnia towarzyszyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Premier Haseloff złożył wieniec i oddał hołd ofiarom zamordowanym w Treblince. W drugiej części spotkania delegacja zwiedziła muzeum. Oprócz prezentacji dyrektor muzeum Edward Kopówka przedstawił przybyłym plany współpracy muzeum z Krajową Centralą Edukacji Politycznej Saksonii-Anhalt. W jej ramach w roku szkolnym 2018–2019 na Mazowsze na warsztaty edukacyjne przyjedzie blisko 20 grup młodzieży. Ponadto we wrześniu zostanie otwarta wystawa prac młodzieży niemieckiej pt. „Treblinka – Piekło na Ziemi”. Wsparcie tej inicjatywy zadeklarowała konsul Cornelia Pieper, która zobowiązała się zaangażować do współdziałania Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, dotowaną przez rządy Polski i Niemiec.

15 lat współpracy

Saksonia-Anhalt jest jednym z 16 krajów związkowych w Niemczech. Land ten utworzono na nowo w październiku 1990 r. Jego stolicą jest Magdeburg. Wspólna Deklaracja o współpracy między województwem mazowieckim a Krajem Związkowym Saksonia-Anhalt została podpisana 13 października 2003 r. w Warszawie. W tym roku przypada 15-lecie tej współpracy.

Info i fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony