Drugi numer kwartalnika „Bramy powiatu”

Już jest dostępny drugi numer kwartalnika „Bramy powiatu”, zawierający kolejną partię ciekawych wiadomości z przeszłości. Do najbardziej odległych, napoleońskich czasów przenosi czytelnika pasjonująca historia francuskiego marszałka i starosty opinogórskiego, który zasiadł na tronie Szwecji. Niewiele późniejsze było wielkie wydarzenie w samym Ciechanowie, związane z wprowadzeniem relikwii św. Feliksa do świątyni parafialnej. Według naocznego świadka, piękna oprawa uroczystości, ranga przybyłych gości i liczba uczestników uczyniły je najważniejszym zdarzeniem w historii Ciechanowa.

Ilustracja do artykułu Bramy Powiatu 2.jpg

 

Ziemia ciechanowska zawsze słynęła jako żyzna i dobrze plonująca. W pobliskim Chruszczewie przez ponad dziesięć lat działała Rolnicza Stacja Doświadczalna, specjalizująca się w produkcji materiału siewnego buraków cukrowych i zbóż. Stacja miała istotny wpływ na podnoszenie kultury rolnej właścicieli ziemskich i włościan z regionu.

Mało znana jest historia Katolickiego Uniwersytetu Ludowego w Ciechanowie, działającego w parafii farnej przez osiem lat. W tym czasie trzyletnie kursy ukończyło kilkuset studentów, a wykłady obejmowały szeroki wachlarz zagadnień, poczynając od nowoczesnego rolnictwa i ogrodnictwa, przez ekonomię, socjologię, prawo rolne i inne do kultury religijnej polskiej wsi.

Temat tradycji polskiej, a przede wszystkim ciechanowskiej i mazowieckiej wsi powraca w cyklu „Z etnograficznej teki”. Tym razem przypomina on zwyczaje rolnicze związane z Zielonymi Świątkami, uroczystością Bożego Ciała i obrzędem święcenia pól.

Zapraszamy do lektury.

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony