Grupa gościła u przyjaciół zza Odry od 29 maja do 3 czerwca 2017 r.

Zespół Szkół Nr 2 w Ciechanowie po raz kolejny odbył wizytę w szkole partnerskiej Professor-Friedrich-Förster-Gymnasium w Haldensleben w Niemczech

Ilustracja do artykułu dwojka3.jpg

Tegoroczna wymiana miała wyjątkowy charakter, ponieważ związana była z obchodami 20-lecia współpracy szkół. Prawie 40-osobowa grupa młodzieży polsko-niemieckiej wraz z dyrektorami szkół - Tomaszem Gumulakiem i Kerstin Wenz oraz opiekunami - Wiolettą Ostrowską-Żerek i Markiem Cesarzem, a także panią Brittą Lietze i Anke Frohn realizowała projekt graffiti upamiętniający tę rocznicę. Miejscami wybranymi do działań artystycznych były dwie ściany w budynku szkoły i dwie ściany stacji trafo, znajdującej się naprzeciwko budynku szkolnego.

Nad bezpieczeństwem i profesjonalizmem wykonywanych prac czuwało dwóch artystów plastyków, specjalnie zatrudnionych do realizacji tego przedsięwzięcia. Działania plastyczne poprzedziło przygotowanie teoretyczne, przeprowadzone przez specjalistów, a także wykład policjanta dotyczący przepisów prawnych i zezwoleń na rysowanie graffiti.

Jak powiedziała nam Wioletta Ostrowska-Żerek, wspólna praca, samodzielnie przygotowany projekt i jego wykonanie bardzo zbliżyły młodzież polsko-niemiecką, dostarczyły sytuacji naturalnej komunikacji, dały satysfakcję wspólnego stworzenia czegoś niezwykłego. - To było ciekawe i inspirujące doświadczenie - dodała. - Wielu z uczniów rysowało graffiti po raz pierwszy w życiu i być może ostatni… - powiedział Maciej Łebkowski, jeden z uczestników wymiany.

Oprócz prac przestrzennych jedna z grup wykonywała obrazy w akwareli prezentujące najważniejsze miejsca, budynki związane z partnerskimi miastami. Te prace grupa polska przywiozła do Ciechanowa, jako pamiątki realizacji projektu. Można je obejrzeć w salach językowych ZS Nr 2 przy ul. Orylskiej.

Pobyt wypełniała w dużej mierze praca nad projektem, ale nie tylko. Grupa polska zwiedziła budynek szkoły partnerskiej, uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych. Dla młodzieży polsko-niemieckiej została zorganizowana również wycieczka do Berlina. Po stolicy Niemiec grupę młodzi oprowadzili studenci. Było to dosyć niekonwencjonalne zwiedzanie. Przewodnicy pokazywali miejsca w centrum miasta z ciekawą architekturą i ściśle związane z kwitnącym życiem kulturalnym młodzieży. To miejsca, o których tradycyjne przewodniki często nie wspominają. Pozostałe zabytki Berlina pokazali polskim uczniom ich niemieccy gospodarze. W czasie wolnym, młodzież szkoły partnerskiej prezentowała także naszym uczniom miasto Haldensleben, okoliczne miejscowości np. Hundisburg, wraz z barokowym zamkiem i położoną w pobliżu stolicę Dolnej Saksonii - Magdeburg.

Uroczystości rocznicowe 1 czerwca br. dopełniła kolacja na dziedzińcu przygotowana przez uczniów i rodziców zaprzyjaźnionego gimnazjum. Podczas spotkania nie zabrakło miłych słów podziękowań, podsumowań wspólnie realizowanych przedsięwzięć i planów na przyszłość. - Wszelkie inicjatywy nie miałyby miejsca, gdyby nie zaangażowani nauczyciele, uczniowie i dyrekcje obydwu szkół. Tylko wspólne zrozumienie, zaufanie, dobra komunikacja i przyjacielskie stosunki mogą gwarantować sukces 20 lat współpracy - podkreślają polscy nauczyciele. Dyrektor ZS Nr 2 pan Tomasz Gumulak w swoim wystąpieniu zacytował afrykańskie przysłowie, które można by nazwać mottem wymian partnerskich ; - Gdy wielu małych ludzi robi wiele małych rzeczy w wielu małych miejscowościach, to może to zmienić oblicze świata - zaznaczył dyrektor.

A 2 czerwca br. rano, odbyło się uroczyste odsłonięcie prac graffiti w obecności lokalnych władz miasta Haldensleben i przedstawicieli prasy. Dyrektorzy obydwu szkół dziękowali instytucjom, które wsparły rocznicowe obchody. - Dziękuję serdecznie Polsko-Niemieckiej-Współpracy-Młodzieży w Warszawie, Starostwu Powiatowemu w Ciechanowie i Radzie Rodziców działającej przy Zespole Szkół Nr 2 za pomoc finansową , dzięki której tegoroczna wymiana mogła zostać przeprowadzona - powiedział dyrektor Tomasz Gumulak.

Po zrobieniu pamiątkowej fotografii, wymianie uścisków grupa polska ruszyła w drogę powrotną. Ale na młodzież czekała jeszcze jedna niespodzianka: wizyta w Topical Islands koło Berlina. Ta atrakcja była zwieńczeniem wyjazdu do szkoły partnerskiej. Wszyscy uczestnicy zmęczeni, ale zadowoleni, z głowami pełnymi niezapomnianych wrażeń wrócili do szkolnej rzeczywistości.

Już dziś zbierane są pomysły na kolejne wspólne przedsięwzięcia, bo następna wymiana została zaplanowana na wrzesień 2018 roku w Ciechanowie.

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony