Każda okazja jest dobra aby dotrzeć do świadomości mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych i przekazać cenne wskazówki, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa

„Mój rower - moje życie" i „Mój przyjaciel pies”, to nowe programy, które realizuje Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie

Ilustracja do artykułu policja_pies.jpg

Inauguracją ogólnopolskiej kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo" 22 kwietnia br. rozpoczęto działania poświęcone problematyce bezpieczeństwa rowerzystów. W ramach kampanii na całym Mazowszu, w tym na terenie powiatu ciechanowskiego, od 22 kwietnia do 22 września br. prowadzone będą działania „MÓJ ROWER - MOJE ŻYCIE.

Ciechanowska policja rozpoczyna od edukacji. Już 26 kwietnia br. w Gimnazjum w Opinogórze Górnej przeprowadzone zostaną eliminacje powiatowe do XV Ogólnopolskiego Turnieju BRD, w ramach którego będzie promowane bezpieczne poruszanie się po drogach rowerem. To doskonała motywacja dla najmłodszych rowerzystów aby poszerzać wiedzę ze znajomości przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

W codziennej służbie policjanci przeprowadzać będą kontrole w zakresie oświetlenia i niezbędnego wyposażenia rowerów oraz posiadania przez dzieci i młodzież karty rowerowej. Zwrócą również uwagę na to, czy dzieciom korzystającym z drogi publicznej, które nie mają 10 lat zapewniona jest opieka osoby dorosłej. Sprawdzać będą też czy rowerzyści przestrzegają przepisów ruchu drogowego, jaki jest stan techniczny ich pojazdów, a także czy poruszają się po właściwej stronie drogi.

Działania maja na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów jako niechronionych uczestników ruchu drogowego, respektowanie przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów oraz innych uczestników ruchu wobec nich. W czasie akcji promowany będzie również rower, jako alternatywny środek transportu oraz korzystanie przez rowerzystów z elementów odblaskowych i kasków ochronnych.

Przypominamy, że każdy rower musi być wyposażony w:

• co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,

• co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem - czyli np lampka przednia na baterie, akumulatory lub dynamo,

• co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe w kształcie innym niż trójkąt

• co najmniej jedno światło tylne czerwone świecące ciągłym, lub migającym światłem,

• dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,

• kierunkowskazy - tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Kamizelka odblaskowa oraz kask nie są obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty, jednak mają wpływ na widoczność "niechronionego" przez innych uczestników ruchu drogowego i jego bezpieczeństwo.

 

 

Kolejną akcją podjętą przez policjantów jest kampania "Mój przyjaciel pies".

W ramach programu "Patrol szkolny" realizowanym przez Straż Miejską w Ciechanowie, wspólnie ze strażnikiem miejskim policjanci  spotkali się z uczniami klas IV wszystkich szkół podstawowych z terenu miasta Ciechanowa.
W czasie zajęć dzieci były zapoznawane z podstawowymi obowiązkami, jakie spoczywają na właścicielach psów. Stróże prawa poinformowali również, jakie są sankcje karne w związku z nieprzestrzeganiem przepisów prawa dotyczących posiadania psa. Dzieci dowiedziały się również w jaki sposób należy postępować w chwili ataku psa na człowieka.


Na podstawie inf. oficera prasowego KPP w Ciechanowie

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony