Goście z Francji w Ciechanowie

Uczniowie szkoły z Meudon - Lycée des Métiers Les Côtes de Villebon wraz z opiekunami z wizytą w Zespole Szkół Nr 2 w Ciechanowie

Ilustracja do artykułu 6.jpg

Meudon to miasto we Francji, położone w aglomeracji paryskiej. Z Ciechanowem łączy je podobna ilość mieszkańców (ok. 45 tys.) oraz od 1972 r. status miasta partnerskiego. Od 5 lat natomiast istnieje tradycja wizytowania ciechanowskiego Zespołu Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza przez uczniów zaprzyjaźnionej szkoły z Meudon- Lycée des Métiers Les Côtes de Villebon.  W tym roku, korzystając z gościnności władz Zespołu Szkół, 24 uczniów i troje opiekunów od 17 do 30 marca przebywa w Ciechanowie. Podczas pobytu w Ciechanowie goście mieli okazję m.in. wziąć udział we wspólnej polsko-francuskiej lekcji chemii oraz zmierzyć się z grą terenową, której celem było odnalezienie ukrytego skarbu.
    W dniu wczorajszym, tj.  21 marca z gośćmi z Meudon spotkali się przedstawiciele powiatu ciechanowskiego w osobach wicestarosty Stanisława Kęsika i kierownika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu  Marka Marcinkowskiego. Jak podkreślał wicestarosta, 21 marca obchodzimy nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale również Światowy Dzień Kuchni Francuskiej. Tradycja ta znana jest jako Goute de France/Good France. Aby świętowaniu stało się zadość młodzież przygotowała potrawy łączące najlepsze smaki kuchni polskiej i francuskiej:  jajka na dwa sposoby z łososiem i soczewica, zupę krem z borowików, roladki drobiowe z tapenadą, cukinią i polentą. Na deser zaś podano ciasto z malinami oraz kremem migdałowym i pistacjowym.
      Podjęci tak wykwintnymi daniami przedstawiciele powiatu ciechanowskiego odwdzięczyli się upominkami promującymi ziemię ciechanowską. Jak powiedział dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Tomasz Gumulak, w programie pobytu w Polsce uczniowie z Francji mają jeszcze odwiedziny w Warszawie oraz Krakowie i Wieliczce. Miejmy nadzieję, że wizyta w Ciechanowie i Polsce zostawi w ich pamięci niezapomniane, pozytywne wrażenia!

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony