Dla wielu z nas będzie to okazja do wyjazdu

Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo w podróży, ale też właściwie zabezpieczmy mienie, które pozostawiamy

Ilustracja do artykułu policja_logotyp.jpg

W najbliższych dniach na drogach pojawi się więcej patroli, które będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, to - czy pasażerowie mają zapięte pasy, a także czy prowadzący auta są trzeźwi. Bezpieczeństwo jednak w głównej mierze zależy od samych kierujących, dlatego policja apeluje o rozwagę.

Od środy ruszają policyjne działania „Boże Ciało 2017”. Podczas czerwcowego weekendu należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Policjanci będą zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie będzie taryfy ulgowej dla piratów drogowych nie przestrzegających ograniczeń prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego". Funkcjonariusze przeprowadzą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. To my sami musimy podnosić jego poziom przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa. Ładna pogoda sprawia, że wielu kierowców czuje się pewniej za kółkiem a przez to paradoksalnie rośnie liczba zdarzeń na drodze dlatego też podczas wyjazdów weźmy też pod uwagę warunki pogodowe na drodze.

W Boże Ciało kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość i zachować szczególną ostrożność. Z poszczególnych parafii w całym mieście wyruszają procesje, co oznacza utrudnienia na drogach, a nawet całkowite wyłączenie z ruchu poszczególnych jezdni na czas przejścia wiernych. Policjanci będą także zabezpieczali procesje i dbali o bezpieczeństwo ich uczestników.

Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka i pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Na podstawie inf. asp szt. Ewy Olby, KPP Ciechanów

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony