Kwalifikacja wojskowa w powiecie ciechanowskim

W powiecie ciechanowskim trwa kwalifikacja wojskowa. Ma ona na celu ustalenie aktualnej zdolności do służby wojskowej.

Ilustracja do artykułu DSC06877.JPG

Każda osoba, która stawi się do kwalifikacji wojskowej, otrzyma orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdolności do służby wojskowej. Kwalifikacja rozpoczęła się 5 marca, a zakończy 29 marca br. 

Przed powiatową komisją lekarską stawić się muszą m.in.: mężczyźni urodzeni w 2000 r. oraz mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej; obowiązek ten nie ominie też niektórych kobiet - a dokładnie „kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych […].  W roku bieżącym  kwalifikacją wojskową objętych zostanie 481 osób z rocznika podstawowego, 101 osób z roczników starszych oraz 33 kobiety.
    Powiatowa Komisja Lekarska działa, tak samo jak w poprzednich latach, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Płockiej w Ciechanowie. Oczekiwanie na spotkanie z komisją lekarską umilają młodzieży i młodym dorosłym żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej i 2-giego Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu, prowadząc lekcję udzielania pierwszej pomocy i prezentując sprzęt i uzbrojenie będące na wyposażeniu współczesnej armii.  

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony