Mazowsze od lat stawia na innowacje i wspiera nowe technologie

Po raz kolejny województwo mazowieckie zdobyło najwięcej punktów i zostało zwycięzcą rankingu „Indeks Millenium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017”

Ilustracja do artykułu mazowsze_sercepolski.jpg

Wydajność pracy, stopa wartości dodanej, wydatki na badania i rozwój, edukacja policealna, pracujący w B+R oraz liczba wydanych patentów – to 6 kryteriów innowacyjności, na podstawie których sporządzono ranking. Województwa mogły zdobyć maksymalnie 100 punktów, a każdemu ze wskaźników nadano równą wagę. Mazowsze zdobyło 97 punktów, tym samym utrzymując pozycję lidera. Za wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój oraz liczbę pracujących w badaniach i rozwoju województwo otrzymało maksymalną ocenę.

Niewątpliwie zdobycie po raz kolejny pierwszego miejsca w prestiżowym rankingu jest ogromnym sukcesem. I jest to sukces prężnie działających mazowieckich ośrodków badawczo-rozwojowych, a także innowacyjnych przedsiębiorców. Przypomnę tylko, że samorząd województwa od lat wspiera rozwój innowacyjności w regionie. W perspektywie RPO 2014-2020 na ten cel przeznaczył niebagatelne środki, bo ponad 500 mln zł. Nie spoczywamy jednak na laurach. Liczymy, że nasza gospodarka będzie jeszcze bardziej innowacyjna, a tym samym będziemy bardziej konkurencyjni nie tylko na rynku europejskim, ale także światowym – podkreśla dr Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich UMWM.

Według Global Innovation Index 2016 Polska staje się coraz bardziej innowacyjna. W 2016 r. zajęła 39 pozycję wśród 128 najbardziej innowacyjnych gospodarek. Ma to znaczący wpływ na rozwój innowacyjności na poziomie lokalnym. Jednak, jak podkreślają eksperci, mimo zmniejszającego się dystansu w tempie rozwoju wewnątrz kraju, to różnice te są nadal mocno widoczne w poszczególnych regionach. Jak wynika z raportu Banku Millennium największy potencjał innowacyjności, obok Mazowsza, wykazują województwa małopolskie (88 punktów), dolnośląskie (76 punktów) oraz pomorskie (74 punkty). Najniższe pozycje zajęły zaś województwa świętokrzyskie (48 punktów), warmińsko-mazurskie (41 punktów) i lubuskie (38 punktów).

Na podstawie inf. Marty Milewskiej - rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Maz. w Warszawie

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony