Ciechanowska Policja prowadzi działania, które wpisują się w cele kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”

Sezon rowerowy w pełni. Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, dlatego należy im się szczególna uwaga

Ilustracja do artykułu rower_akcja1.jpg

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu to jedno z priorytetowych zadań Policji. To właśnie ta grupa jest narażona na najbardziej dolegliwe skutki zdarzeń drogowych. Pieszych oraz rowerzystów nie chroni nic, poza własnym rozsądkiem oraz przepisami prawnymi, które nakładają na niego zarówno obowiązki jak i nadają mu określone uprawnienia. Bezpieczeństwo na drodze zależy od wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Ciechanowscy policjanci od 22 kwietnia prowadzą działania pn. „Mój rower, moje życie”, które potrwają do 22 września.

W tym czasie będą mieli pod szczególnym nadzorem zachowanie rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. Zapowiadają także kary dla kierowców samochodów, którzy w sposób nieprawidłowy zachowują się w stosunku do rowerzystów i motocyklistów. Sprawdzany będzie również stan trzeźwości. Podczas kontroli policjanci sprawdzą oświetlenie i wyposażenie jednośladu oraz to czy młody rowerzysta posiada kartę rowerową a rowerzysta do lat 10 znajduje się pod opieką dorosłych.

Kto może jeździć rowerem?

Uprawnione do prowadzenia roweru bez posiadania specjalnego dokumenty są osoby, które ukończyły 18 lat. Poniżej tego wieku należy zdać specjalny egzamin, dzięki któremu otrzymamy kartę uprawniającą nas do jazdy rowerem.

Dzieci do 10 roku życia mogą jeździć rowerem jedynie pod opieką dorosłych. Do 7 roku życia dzieci powinny być przewożone rowerami w specjalnie do tego przystosowanych fotelikach.

Dzieci przewożone mogą być również w przyczepkach rowerowych, które są o wiele bezpieczniejsze od fotelików (ważne).

Poruszaj się po ścieżkach!

Obowiązkiem rowerzysty jest korzystanie ze ścieżek rowerowych. Dopiero w przypadku braku ścieżki dla rowerów bądź pobocza (lub jego niedostosowania do jazdy rowerem) możesz wjechać na jezdnię. Powinieneś jednak trzymać się prawej strony pasa ruchu. Dopiero szykując się do skrętu w lewo, powinieneś zjechać do osi jezdni.

Co do zasady zabroniona jest jazda po chodniku. Prawo dopuszcza jednak sytuacje, kiedy możliwe jest warunkowe z niego korzystanie. Z chodnika zatem skorzystać można gdy:

• towarzyszy nam młodsze niż 10 lat dziecko;

• znajdujemy się na drodze, na której dopuszczalna prędkość przekracza 50 km/h, nie ma wydzielonej ścieżki dla rowerzystów, a chodnik ma szerokość przynajmniej dwóch metrów;

• występują złe warunki atmosferyczne

Należy pamiętać, iż pieszy na chodniku ma zawsze pierwszeństwo!

Pierwszeństwo na przejazdach rowerowych

Przepisy dają rowerzyście pierwszeństwo na przejazdach rowerowych w momencie, gdy prowadzący samochód skręca z drogi głównej w prawo bądź w lewo ( w drogę poprzeczną ). Należy pamiętać, że na polskich drogach panuje zasada ograniczonego zaufania, dlatego podczas każdego manewru powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Wyprzedzisz po prawej stronie!

Jeśli jesteś kierowcą roweru masz prawo wyprzedzać wolno jadące bądź stojące w korku pojazdy zarówno z lewej, jak i prawej strony.

Sygnalizuj skręt!

Każda zmiana pasa bądź skręt w lewo, czy w prawo powinna być sygnalizowana w odpowiedni, wyraźny sposób. Najczęściej jest to po prostu ruch ręki.

  •  Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
  • Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
  • Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
  • Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
  • Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe.

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia):

• co najmniej jeden sprawnie działający dzwonek lub inny sygnał do ostrzegania o stonowanym dźwięku

Wyposażenie roweru po zmroku:

Dodatkowo jeżeli poruszamy się w naszym rowerze powinniśmy mieć:

• elementy świecące ciągle lub migające o kształcie innym niż trójkąt

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Jeżdżąc na rowerze (choć nie jest to prawnie nakazane), dobrze mieć także:

• dowolną ilość odblasków w szprychach
• odblaski w pedałach
• pasek odblaskowy na oponach
• kask
• kamizelkę odblaskową

Na podstawie inf. KPP w Ciechanowie

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony