Uroczyste świętowanie zaplanowano w Ciechanowie i w gminach powiatu

Apele, akademie, koncerty, msze święte za Ojczyznę złożą się na świętowanie 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Ilustracja do artykułu plac_apel.jpg

Ciechanów

10 listopada

Muzeum Szlachty Mazowieckiej, godz. 13.00

Prelekcja ”Naczelnik. W przeddzień 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego” dr. Marka Piotra Deszczyńskiego i koncert patriotyczny.
W programie spotkania także koncert patriotyczny ” Bo wolność krzyżami się mierzy…” w wykonaniu uczniów I LO im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie pod kierunkiem historyków Anny i Andrzeja Kamińskich.

dr Marek P. Deszczyński (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie. Wydział Bezpieczeństwa Narodowego). Autor prelekcji jest historykiem czasów najnowszych i nauczycielem akademickim, absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad ćwierćwiecza bada źródłowo dzieje II Rzeczypospolitej, z naciskiem na zagadnienia wojskowe, gospodarcze, dyplomatyczne i kultury. Opublikował drukiem i w internecie ok. 200 pozycji, konsultował wystawy muzealne i scenariusze filmowe. Jego najważniejsze prace to monografie: Ostatni egzamin. Wojsko Polskie wobec kryzysu czechosłowackiego 1938-1939, (2003); Na krawędzi ryzyka. Eksport polskiego sprzętu wojskowego w okresie międzywojennym, (2004, współautor) oraz dzieła zbiorowe: Kampania polska 1939 r. Polityka – społeczeństwo – kultura, t.1-2 (2013-2014, współautor i współredaktor), Dzieje Uniwersytetu Warszawskiego 1915- 1945, (2016, współautor).

Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, Kawiarnia Artystyczna, godz. 18.00

Koncert „Harcerskie Nuty Niepodległości” z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w wykonaniu Zespołu wokalno-instrumentalnego „Żywioły Art”.
W koncercie zabrzmią znane utwory z czasów dochodzenia Polski do niepodległości w 1918 r. oraz utwory muzyczne, które powstały w późniejszym okresie, inspirowane duchem niepodległościowym początku stulecia. Tłem koncertu będzie przybliżenie historii udziału harcerzy w walkach o niepodległość. Zespół oprawi ją muzycznie folkiem, jazzem, rockiem, a także klimatem poezji śpiewanej. Autorami klimatycznych interpretacji będą muzycy zespołu „Żywioły Art” w składzie: Piotr Rzeczkowski (gitara akustyczna), Jan Lipski (gitara elektryczna), Jan Gajewski (bas), Maciej Ostromecki (perkusja ) oraz zaproszeni przez nich goście.
Wstęp wolny

Plac Jana Pawła II, godz. 15.00-17.00

COEK STUDIO wraz z „Militarnym Ciechanowem” i klubem motocyklowym „Ole Karter” zachęcają do wspólnego świętowania rocznicy na placu Jana Pawła II. Przed ratuszem, zaplanowany jest pokaz motocykli, pojazdów militarnych, patriotyczne śpiewanie, rozstawiona zostanie kuchnia polowa, gdzie będzie można poczęstować się wojskową grochówką. Osoby zebrane na placu otrzymają białe i czerwone kartoniki, po czym ustawią się w taki sposób, by utworzyć polską flagę.

11 Listopada

Główne uroczystości w Ciechanowie

Zapraszają: prezydent Miasta Ciechanów oraz komendant Hufca ZHP Ciechanów

Kościół farny, godz. 10.00

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się mszą św. za ojczyznę, która zostanie odprawiona o godz. 10.00 w kościele farnym.

Plac J. Piłsudskiego, godz. 11.30

Na placu Piłsudskiego odbędzie się apel pamięci. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty.

Kościół farny, godz. 19.00

Koncert pt: „Niepodległość znaczy wolność” w wykonaniu chóru Victoria.

Opinogóra

Zapraszają: wójt gminy Opinogóra Piotr Czyzyk, dyrektor Muzeum Romantyzmu Roman Kochanowicz oraz proboszcz parafii Jarosław Arbat

12.00 - kościół w Opinogórze - msza św., oprawa mszy w wykonaniu zespołów: Rewelersi, Melodia i Nadzieja

12.45cmentarz parafialny  - złożenia kwiatów
13.00Oranżeria Muzeum Romantyzmu -  koncert „Miłujcie Ojczyznę” w wykonaniu Zespołu „Moja Rodzina”, otwarcie wystawy planszowej „Polonia Restituta – Polskie Drogi Do Niepodległości”, koncert zespołów działających przy GOK w Opinogórze oraz Orkiestry Dętej Trzech Pokoleń, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Glinojeck

Zapraszają: burmistrz miasta i gminy Glinojeck oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

11.30 - msza św. w intencji Ojczyzny - kościół parafialny

17.30 - koncert Patriotyczny w wykonaniu: Orkiestry Dętej oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej w Ościsłowie - sala MGOK w Glinojecku.

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony