W konkursie mogą wziąć udział wszystkie placówki muzealne, które mają swoją siedzibę w województwie mazowieckim

Muzea będą konkurować w czterech kategoriach: najciekawsza wystawa, najlepszy projekt edukacyjny, najciekawsze wydawnictwo muzealne oraz kategoria otwarta

Ilustracja do artykułu mazowsze.jpg

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego - samorząd Mazowsza od lat wspiera instytucje kultury, a „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” to dobra okazja, aby wyłonić najlepsze muzea oraz nagrodzić najciekawsze zdarzenia przez nie opracowane i realizowane w 2016 r.

W poprzedniej edycji o „Wierzbę” ubiegało się aż 91 zdarzeń muzealnych z całego Mazowsza. Kapitułę konkursową zachwyciły m.in.: wystawa „Warka – miasto dotknięte historią” w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, wystawa „Konie w Warszawie XIX i XX wieku” w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, „Warsztaty „Pies i wilk”” realizowane przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, „Projekt Reduta Ordona” realizowany przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie czy publikacja „Od obrzędu do widowiska ludowego. Zwyczaje regionu radomskiego” Justyny Górskiej-Streicher wydana przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Na Mazowszu działa ponad 130 muzeów i oddziałów muzealnych, 17 z nich prowadzi samorząd województwa. Działają one bardzo prężnie, przygotowują ciekawe wystawy, organizują szereg wydarzeń, więc mają się czym pochwalić. I całe szczęście! Dzięki takim konkursom, jak „Wierzba” mamy szansę poznać najciekawsze inicjatywy podejmowane przez muzea w ubiegłym roku. A jestem pewien, że jest ich bardzo dużo – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W tym roku kapituła konkursowa wyłoni laureatów w czterech kategoriach: najciekawsza wystawa, najlepszy projekt edukacyjny, najciekawsze wydawnictwo muzealne (także audiobooki) oraz w kategorii otwartej, do której można zgłaszać m.in.: projekty artystyczne, gry miejskie, inscenizacje, wydawnictwa i projekty multimedialne itp.

Kapituła może również przyznać muzeom honorowe wyróżnienia, wskazać najlepsze projekty realizowane ze środków europejskich, a także przyznać Grand Prix za wybitne zdarzenie muzealne realizowane w danym roku kalendarzowym, mające duże znaczenie dla całego mazowieckiego muzealnictwa. Zgłoszenia można przesyłać do 28 kwietnia br.

To już XI edycja konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Zachęcam wszystkie mazowieckie muzea, także te małe, gminne, powiatowe, prywatne, do udziału w konkursie i przedstawienia swoich osiągnięć szerszemu gronu – dodaje Agnieszka Kuźmińska, z-ca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM.

Zgłoszenia należy składać osobiście lub wysyłać pocztą na adres Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki, ul. Brechta 3, 03-472 Warszawa. Dodatkowo, formularz samego wniosku w wersji elektronicznej należy wysłać e-mailem na adres: wierzba@mazovia.pl. Wzór formularza jest dostępny na stronie samorządu województwa mazowieckiego www.mazovia.pl w zakładce „Konkursy/Szkolenia”.

Organizatorem konkursu jest samorząd województwa mazowieckiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Muzealników Polskich, Oddział Mazowiecki w Warszawie.

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony