Tym razem do seniorki zadzwoniła kobieta podająca się za córkę z prośbą o przekazanie pieniędzy

Starsza mieszkanka Ciechanowa padła ofiarą oszustwa, w którym straciła znaczną kwotę pieniędzy

Ilustracja do artykułu policja_mazowsze.jpg

Policjanci odnotowali również kilkanaście prób wyłudzenia pieniędzy. Nie bądźmy obojętni i cały czas ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny, policjantów czy pracowników rożnych organizacji.

Przestępcy posługują się różnymi legendami i metodami mającymi ich uwiarygodnić oraz ciągle te metody modyfikują. Cały proceder inicjowany jest rozmową telefoniczną sprawcy pełniącego rolę tzw. „telefonisty”. Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu.

- W ubiegłym tygodniu do 79-letniej mieszkanki Ciechanowa zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę, poinformowała, że pożyczyła pieniądze od koleżanki, która pracuje w banku, jednak musi jej pilnie te pieniądze oddać gdyż w banku ma być kontrola. Niestety seniorka przekazała pieniądze podstawionemu „kurierowi”. Tego samego samego dnia podobne telefony odebrało kilku mieszkańców Ciechanowa. Legendy przedstawiane przez oszustów były różne m.in. dotyczące wypadku drogowego, którego sprawcą była bliska osoba - poinformowała Jolanta Bym oficer prasowy KPP w Ciechanowie.

Kilkanaście osób podobne telefony odebrało również wczoraj (17.07) W zgłoszonych przypadkach dzwoniła osoba podająca się za „członka rodziny”, który uczestniczył w wypadku drogowym lub miał problemy finansowe.

Oszuści do wyboru swej ofiary bardzo często wykorzystują książki telefoniczne. Wybierają imiona, które mogą należeć do starszych osób. Telefonują na wybrany numer po czym rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Później „krewny" opowiadając wymyśloną historię prosi o pożyczkę. Gdy udaje się ją uzyskać, oszust informuje, że nie może osobiście odebrać pieniędzy i podaje sposób przekazania gotówki. Oszuści bardzo często informują że rozmawiamy z policjantem czy prokuratorem aby uwiarygodnić całą historię.

Jedyny bezpieczny sposób aby upewnić się czy przedstawiona historia jest prawdziwa to wykonanie nowego połączenia z innego aparatu telefonicznego np. z telefonu komórkowego, który posiadamy albo zadzwonienie od sąsiada na numer alarmowy 112 lub do bliskiej osoby. Wtedy będziemy mieć pewność, że rozmawiamy z prawdziwą córką synem, wnuczką wnukiem czy z Policją.

Pamiętajmy!!! Prawdziwi Policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach.
Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy.
Jeśli zadzwoni telefon i Wasz rozmówca będzie przedstawiał się jako, policjant, funkcjonariusz CBŚ, prokurator czy bliski krewny i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr 997 lub 112 po prawdziwych Policjantów!!!

BTW

 

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony