Otwarcie wystawy „Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego”

Czynna jest od 18 października w Galerii im. B. Biegasa

Ilustracja do artykułu beksinski2.jpg

Zdzisław Beksiński – fotografik, malarz i grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r., a zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka, pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów.

Na początku lat 50. XX w. rozpoczął działalność artystyczną, najpierw jako fotografik, później jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę, wykraczające daleko poza Polskę.

Od 1994 r. jako jeden z pierwszych artystów w naszym kraju, tworzył fotomontaże komputerowe. Fotografie składające się na wystawę w Galerii im. B. Biegasa pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Jest ich 62, z czego 50 to fotografie czarno-białe z wczesnego okresu twórczości, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., a pozostałe 12 to komputerowe fotomontaże z dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty.

Ekspozycja wystawy została zorganizowana przy współpracy z Agencją Zegart.

Info: PCKiSz

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony