Słowa przysięgi żołnierze złożyli w niedzielę 16 grudnia br.

To 6 i ostatnia w tym roku przysięga wojskowa w 5 Brygadzie, a 58 w Wojskach Obrony Terytorialnej w 2018 r.

Ilustracja do artykułu p1.jpg

Śnieg sypiący z nieba, nie zniechęcił mieszkańców Ciechanowa i okolic żeby w niedzielny poranek pojawić się na Dniu Otwartych Koszar w jednostce wojskowej przy ul. Wojska Polskiego 54. Licznie przybyli odwiedzający, mieli okazję obejrzeć sprzęt, jakim dysponują Wojska Obrony Terytorialnej, poznać specyfikę i warunki Terytorialnej Służby Wojskowej a także ofertę przygotowaną dla nowych kandydatów.
Punktem kulminacyjnym była ceremonia zaprzysiężenia nowych Terytorialsów.

Tym razem w obecności rodzin, przedstawicieli samorządu lokalnego, kombatantów i dowództwa WOT, przysięgę na sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Ostrołęka, złożyło 51 żołnierzy Północnego Mazowsza. Wśród nich było aż 13 kobiet.

Podczas uroczystości, został odczytany list Ministra Obrony Narodowej:

- Podejmując decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, staliście się częścią formacji wojskowej, nadający szczególny – lokalny wymiar służby dla bezpieczeństwa kraju. Wierni złożonej przysiędze, świadomi przyjętych obowiązków, doskonale znający najbliższe środowisko stanowicie istotnej wzmocnienie siły obronnej naszego kraju. Swoim zaangażowaniem i poświęceniem, wykazanym podczas intensywnego szkolenia dowiedliście, że prawo do noszenia żołnierskiego munduru traktujecie jako osobisty obowiązek, przywilej i zaszczyt.

Dowódca Brygady w swoim przemówieniu skupił się na podsumowaniu rocznej działalności Brygady:

- Zbudowaliśmy od podstaw jednostkę wojskową, która już dziś ma w swoich szeregach ponad półtora tysiąca żołnierzy, z czego ponad 1300 to ochotnicy, a swoim rejonem odpowiedzialności obejmuje 17 powiatów Północnego Mazowsza i siedmiu dzielnic Prawobrzeżnej Warszawy. …Nasza brygada to nie tylko potencjał ludzki ale również nowoczesny sprzęt, który mamy na wyposażeniu i którego z miesiąca na miesiąc przybywa – mówił.

Żołnierze, którzy w ten weekend złożyli przysięgę wojskową, wstąpili do służby 1 grudnia. Wtedy rozpoczęła się kolejna tura 16-dniowych szkoleń podstawowych do Wojsk Obrony Terytorialnej. Równolegle trwało również szkolenie rotacyjne żołnierzy już zaprzysiężonych oraz szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów. Terytorialsi przysięgający w Ciechanowie zasilą szeregi 3 istniejących już batalionów lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dyslokowanych w Siedlcach, Komorowie i w Ciechanowie, natomiast część z nich trafi do ciechanowskich samodzielnych pododdziałów. Kolejne powołanie do służby w 5 MBOT, odbędzie się 26 stycznia.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Na podstawie inf: Anety Szczepaniak - rzecznika prasowego
5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

BTW

 

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony