Policjanci będą zatrzymywać pojazdy w rejonie przejścia dla pieszych a dzieci będą wręczać kierowcom ulotki informacyjne o prowadzonej kampanii

Od piątku 8 września do końca miesiąca na terenie powiatu ciechanowskiego policjanci z udziałem dzieci i młodzieży będą prowadzić w rejonie przejść dla pieszych kampanię: Kierowco! Nie polujemy na zebrach!

Ilustracja do artykułu poli_kom.jpg

Kampania zostanie zapoczątkowana w rejonie Szkoły Podstawowej Nr 5 w Ciechanowie. Na kolejne dni zaplanowano przeprowadzenie akcji w rejonie placówek oświatowych na terenie całego powiatu ciechanowskiego.

Piesi są najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Zderzenie pieszego i pojazdu prawie zawsze kończy się obrażeniami, czasem też największą tragedią. Niestety znaczna część takich wypadków ma miejsce na przejściach dla pieszych, a więc tam gdzie przekraczający jezdnię pieszy powinien być całkowicie bezpieczny. Jednak znaczna część uczestników ruchu drogowego, pieszych i kierujących zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego obowiązujących na przejściach dla pieszych i w ich rejonie. Kampanię profilaktyczną - Kierowco! Nie polujemy na zebrach! została przygotowana w celu skutecznej walki z tym zjawiskiem.

W dniu jutrzejszym na terenie całego kraju prowadzone będą działania NURD - "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierujących, podczas zbliżania się i przejeżdżania przez przejścia dla pieszych, zachowanie kierujących względem pieszych oraz przestrzeganie przez pieszych przepisów ruchu drogowego. Najczęstszymi wykroczeniami pieszych jest przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Niewłaściwe zachowanie kierowców – to parkowanie w pobliżu przejścia dla pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, znajdującemu się na przejściu a także wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych. Przyczyną niebezpiecznych zdarzeń jest także rozkojarzenie, brak uwagi, używanie telefonu komórkowego - i to zarówno jeśli chodzi o pieszych jak i kierujących.

Na podstawie inf. asp.szt. Bożeny Kuklak

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony