Starostwo i Urząd Marszałkowski pod jednym adresem

Ciechanów wzbogaci się o nowoczesny, reprezentacyjny, energooszczędny i przyjazny mieszkańcom budynek. Taka ma być bowiem nowa, wspólna siedziba starostwa i instytucji samorządu mazowieckiego. Dziś porozumienie w tej sprawie podpisał marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk, starosta ciechanowski Joanna Potocka-Rak oraz wicestarosta Stanisław Kęsik

Ilustracja do artykułu DSC_6543.JPG

Podpisane dziś porozumienie zakłada współpracę urzędu marszałkowskiego i starostwa powiatowego w Ciechanowie w sprawie wspólnej budowy nowego budynku administracyjnego. Starostwo wystąpi o warunki zabudowy, które ostatecznie zadecydują o wielkości inwestycji. Urząd marszałkowski zakłada jednak, że znajdzie się tu przestrzeń dla wszystkich funkcjonujących w Ciechanowie instytucji samorządu województwa, a zatem delegatury Urzędu Marszałkowskiego, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego, Biblioteki Pedagogicznej czy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W gmachu znajdzie się też nowoczesna, multimedialna sala konferencyjna na ok. 200 osób, której od lat brakuje w Ciechanowie.

– Ciechanów pięknieje i zmienia swoje oblicze. Mam nadzieję, że planowana przez nas inwestycja będzie kolejnym tego elementem. Jednak, co najważniejsze – mieszkańcy powiatu ciechanowskiego będą mogli pod jednym adresem załatwić wiele spraw urzędowych, a to po prostu oszczędność czasu. A jeśli już mowa o oszczędnościach to warto zaznaczyć, że dla urzędu marszałkowskiego jeden adres to także mniejsze koszty utrzymania rozproszonych i wynajmowanych dziś powierzchni biurowych – zauważa marszałek Adam Struzik. – Jak widać, współpraca buduje i to nie tylko w przenośni – dodaje.

Do końca kwietnia starostwo wystąpi o warunki zabudowy, co powinno pozwolić na otrzymanie pozwolenia na budowę już w pierwszym kwartale 2020 r. Oddanie budynku do użytku może więc nastąpić jeszcze w 2022 r. Koszty inwestycji zostaną wspólnie pokryte przez oba samorządy.

Nowy budynek administracyjny będzie mieć kilka kondygnacji i zostanie połączony łącznikiem z istniejącym budynkiem starostwa. W efekcie nowe przestrzenie zyska również powiat, który planuje tu min. umieścić wszystkie wydziały starostwa

To inwestycja w przyszłość. Inwestycja, która jest realizowana z myślą o mieszkańcach całego powiatu ciechanowskiego. Lokalizacja urzędów szczebla wojewódzkiego i powiatowego w jednym miejscu, to duże udogodnienie dla naszych mieszkańców, ale to również poprawa współpracy i komunikacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami samorządowymi. To także ogromny impuls rozwojowy i możliwość wprowadzenia wielu nowoczesnych rozwiązań i udogodnień dla interesantów. Dzięki współpracy, możemy zrealizować inwestycję w obiekty użyteczności publicznej na miarę XXI wieku. – mówi starosta Joanna Potocka – Rak.

Co ważne oba samorządy chciałyby, aby nowo powstały budynek był nie tylko estetyczną wizytówką Ciechanowa, ale także przykładem budynku ekologicznego i nowoczesnego pod względem zarządzania energią.

Budowa nowego gmachu pozwoli nam również na modernizację dotychczasowej siedziby starostwa. Zyskując nowe przestrzenie będziemy mogli łatwiej i szybciej przeprowadzić niezbędne modernizacje. A trzeba je przeprowadzić bo budynek pamięta lata 70-te ubiegłego stulecia  – dodaje starosta Joanna Potocka-Rak.

Informacja:
Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Mazowieckiego

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony