Logo Komunikacja Bez Barier

Jednym z punktów wizyty było spotkanie z władzami powiatu ciechanowskiego

Grupa 20 uczniów pod opieką dwóch nauczycielek ze szkoły Alexander-von-Humboldt-Schule, Europa Schule w Viernheim w Hesji w Niemczech gości w Ciechanowie, na zaproszenie rodziców i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego

Ilustracja do artykułu niemcy2.jpg

Foto: Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Ciechanowie

Młodzież i opiekunowie (po długiej podróży pociągiem) przyjechali do Ciechanowa w niedzielę 14 maja i spędzą w Polsce tydzień. W tym czasie, razem z polskimi kolegami pojadą na wycieczki do: Torunia, Warszawy, Sierpca, Golubia-Dobrzynia i Opinogóry. Jednym z punktów rewizyty było dzisiejsze spotkanie z władzami samorządu powiatowego.

Z młodzieżą i opiekunami spotkał się wicestarosta Andrzej Pawłowski. Powitał gości w języku niemieckim i opowiedział o strukturach władz samorządowych w Polsce oraz o zadaniach powiatu. Pan starosta zdradził młodzieży, że sam jest absolwentem szkoły (I LO im. Z. Krasińskiego, przyp. red), która gości kolegów z Niemiec i z której władze samorządowe są bardzo dumne.

Goście otrzymali drobne gadżety związane z powiatem, m.in. foldery promujące ziemię ciechanowską, mapy turystyczne, smycze, długopisy i inne. Zostali także przyjęci słodkim poczęstunkiem.

A w środę 17 maja br. grupa polskiej i niemieckiej młodzieży odwiedziła Opinogórę, kolebkę patrona I LO. Młodzież zwiedziła Zameczek Zygmunta, Muzeum Romantyzmu, wzięła udział w konkursach na temat patrona szkoły oraz zakupiła pamiątki. Na koniec wszyscy zjedli obiad w opinogórskiej oranżerii.

Dodajmy, iż uczniowie z Viernheim podczas pobytu w Ciechanowie mieszkają u rodzin polskich kolegów, poznając w ten sposób kulturę, obyczaje i polską kuchnię.

Przypomnijmy, że uczniowie z Ciechanowa, pod opieką nauczycielek - Haliny Borkowskiej i Anny Niepytalskiej przebywali w Viernheim, w Alexander-von-Humboldt-Schule, Europa Schule od 18 do 25 marca br. Uczy się tam młodzież aż 42 narodowości i jest tam zatrudnionych około 80 nauczycieli. Niemiecki zespół szkół skupia 1000 uczniów.

Podczas tegorocznej wymiany (2017 rok) uczniowie i nauczyciele z Ciechanowa hospitowali lekcje oraz zwiedzali takie miasta jak: Heidelberg, Frankfurt nad Menem, Mannheim.

Realizowany projekt nosi nazwę: „Die Metropolregion Rhein-Main-Necker” w Viernheim.

Wyjazdy polskiej młodzieży są wspierane finansowo przez rodziców, uczniów i Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży.

BTW

Powrót na początek strony