W pierwszym dniu Forum uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ciechanowie

Polscy samorządowcy rozmawiają o wyzwaniach dla polityki spójności po 2020 r.

Ilustracja do artykułu forum_skrot2.jpg

Foto: Jedna z debat z udziałem Elżbiety Szymanik - zastępcy MJWPU w Warszawie

Forum, które zorganizowano na Stadionie Legii w Warszawie, ma charakter warsztatowo-konferencyjny i dotyczy rozwoju regionu. Poświęcone jest promocji funduszy unijnych, wymianie doświadczeń i dyskusjom o tym, jak wzmacniać innowacyjność i przedsiębiorczość województwa.

Forum otworzył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który poinformował, że podczas ostatniego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli mówiono o wzroście gospodarczym we wszystkich regionach europejskich.

- Analiza Eurostatu nie pozostawia cienia wątpliwości. Mazowsze znalazło się na 4 pozycji. Jesteśmy najszybciej rozwijającym się regionem w Europie. Możemy być dumni z naszych osiągnięć. W tym roku obchodzimy jubileusz 20-lecia samorządów powiatowych i wojewódzkich. To, co osiągnęliśmy w ciągu dwóch dekad przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Dla Mazowsza to oznacza cywilizacyjną zmianę. Przebyliśmy olbrzymi dystans, pomogły nam w tym także środki europejskie – mówił otwierając forum marszałek Adam Struzik.

Mazowsze jest inspiracją dla innych regionów Europy. Nie tylko dogoniliście najlepszych, ale poszliście dalej. Marszałkowi Adamowi Struzikowi należą się wyjątkowe gratulacje oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 – podkreślił Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Forum potrwa dwa dni 17 i 18 października

Blisko 100 ekspertów bierze udział w debatach i warsztatach, które prowadzone są na dwóch scenach i wielu stoiskach. Odbywają się także pokazy projektów, wyników badań, premiery np. prototypów, a także nowości z mazowieckich laboratoriów i ośrodków badawczych (w czterech strefach – Region Przyszłości, Ekoregion, Człowiek i Medycyna, Turystyka i Kultura).

Forum towarzyszy konwent i debata marszałków województw RP z udziałem m.in. Christophera Todda, dyrektora Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej oraz Roberta Dzierzgwy, dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

W pierwszym dniu wydarzenia marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik odebrał nagrodę od Portalu Samorządowego za zajęcie pierwszego miejsca w plebiscycie na „Samorządowca Roku 2018 r.”

Organizatorem wydarzenia jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

BTW, UMWM

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony