W tym roku najlepiej oceniona została książka „Prawie niewidzialni", autorstwa Krzysztofa Martwickiego i Wioletty Dudek

Obchody poetyckiego święta - organizowanego tradycyjnie przez Związek Literatów na Mazowszu (ZLM) oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie (PCKiSz) – trwały dwa dni

Ilustracja do artykułu DSC_1183 (Kopiowanie).JPG

Książka „Prawie niewidzialni", autorstwa Krzysztofa Martwickiego i Wioletty Dudek (Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 2016) wygrała XIV Konkurs na najlepszą książkę 2016 roku Związku Literatów na Mazowszu (ZLM). Statuetkę „Złote Pióro” odebrał Krzysztof Martwicki, poeta i prozaik z Płońska. Spośród 10 książek, jakie w 2016 r. wydali członkowie ZLM, jury nominowało do „Złotego Pióra” także tytuły: „Nędza i potęga, czyli co z Tobą człowieku" Andrzeja Chodackiego (Wydawnictwo „Lena”, Wrocław 2016) oraz zbiór poezji „Zapusty” Igora Kantorowskiego (wydanie autorskie, Płońsk 2016).

Konkurs rozstrzygnięto 22 marca 2017 r., podczas wieczoru literacko-muzycznego w Kawiarni Artystycznej PCKiSz w Ciechanowie, jak zwykle przy okazji ciechanowskiej edycji (już 17 z kolei) Światowego Dnia Poezji (World Poetry Day), ustanowionego w 1999 r. przez UNESCO na 21 marca 2016 r. Uroczystości wręczenia statuetki „Złote Pióro” towarzyszyły wiersze zaprezentowane przez zaproszonych poetów: Joanny Jagiełło z Warszawy (przewodniczącej pięcioosobowego jury konkursu), Lama Quang My z Wietnamu oraz ks. Mariana Kosińskiego z Opolszczyzny (Lewina Brzeskiego). Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił liryczny recital sióstr Zuzanny i Marty Federowicz ze Studia Piosenki Grzegorza Chodkiewicza.

W tym roku obchody tego poetyckiego święta - organizowanego tradycyjnie przez Związek Literatów na Mazowszu (ZLM) oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie (PCKiSz) – trwały wyjątkowo dwa dni. Na pierwszy dzień wiosny zaplanowano niezwykle interesujące i gorąco przyjmowane spotkania poetów z mieszkańcami dwóch Domów Pomocy Społecznej: „Kombatant” i przy ul. Kruczej w Ciechanowie oraz w Krajowym Ośrodku dla Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku; a także na terenie gminy Krasne (tym samym obchody Światowego Dnia Poezji objęły teren trzech powiatów: Ciechanów, Mława i Przasnysz).

Już drugi raz ciechanowska edycja święta odbywała się pod hasłem „Poezja terapią jest”


W DPS „Kombatant” spotkanie odbyło się 21 marca 2017 r. i była to promocja zbioru wierszy Jadwigi Wichrackiej-Sumiły (1918-2009) „Serce Jaskółki”. Książkę tę wydał Związek Literatów na Mazowszu, który rozpoczął nią swój Jubileusz 20-lecia.
Organizatorzy tego wyjątkowego święta to: Związek Literatów na Mazowszu oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie, zaś partnerzy: DPS „Kombatant” w Ciechanowie, DPS Krubin w Ciechanowie, Krajowy Ośrodek dla Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku, pod. Mławą i GOK Krasne, pow. przasnyski.

Warto jeszcze wymienić wszystkie książki wydane w 2016 r. przez członków Związku Literatów na Mazowszu, które brały udział w Konkursie Złote Pióro:

 • Juliusz Erazm Bolek, Ergo Kalendarz Styczeń 2017, Sulejówek 2016;
 • Andrzej Chodacki, Nędza i potęga, czyli co z Tobą człowieku, Wydawnictwo „Lena”, Wrocław 2016;
 • Wiktor Golubski, Orzeł & Reszka, ZLM 2016;
 • Teresa Kaczorowska, Od Warszawy do Tobolska, Wydawca Zenon Narojek, Warszawa 2016;
 • Igor Kantorowski, Jad kiełbasiany czyli pocałunek Breżniewa, Wydawnictwo Komograf, Warszawa 2016;
 • Igor Kantorowski, Zapusty, Wydanie autorskie, Płońsk 2016;
 • Barbara Krajewska, Ziarna miłości, Lublin 2016 (weźmie udział w 2017 r.);
 • Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, Przekręty historii, PHU Matek, Grójec 2016;
 • Krzysztof Martwicki, Prawie niewidzialni, Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 2016;
 • Marianna Olkowska, Noc Kupały, Ciechanów 2016;
 • Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, Grójec i nie tylko, PHU Matek, Grójec 2016.

Na podstawie inf. PCKiSz w Ciechanowie

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony