Wystawa malarstwa „Szepty polne” Janusza Lewandowskiego w Galerii im. B. Biegsa

Wernisaż odbył się 25 maja br.

Ilustracja do artykułu DSC02250.JPG

Janusz Lewandowski urodził się w 1937 roku, w Murzynowie koło Płocka. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni Artura Nacht-Samborskiego w 1964r.

Wystawy indywidualne (ok. 10): Polska, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania;  Wystawy zbiorowe (ok. 20): m.in. Warszawa, Lublin, Plock. Obrazy w zbiorach polskich muzeów (Płock) i prywatnych kolekcjach: Holandia, Francja, USA, Niemcy, Dania. Malarstwo Lewandowskiego jest zwykle kojarzone z polskim symbolizmem i ekspresjonizmem.

Twórczość Lewandowskiego wywodzi się z inspiracji sztuka polskiego symbolizmu, jednak zarówno w swej formie, jak i w sferze znaczeń wykracza daleko poza konwencje sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku.

Stężony wyraz swych prac osiąga poprzez odtwarzanie pustych, mazowieckich pejzaży i wprowadzanie w nie ulubionych przez siebie postaci - wiejskich chłopaków kuszonych przez dziewczęta, zastygłych w smutku starców, przydomowych zwierząt.

Wprowadzając nowoczesną "japonizującą" kompozycję przestrzeni w obrazie, ucina przedmioty na granicy malarskiego kadru, stosuje asymetrię i wykorzystuje działanie pustej przestrzeni. Jest również wytrwałym kolorystą operującym zdyscyplinowaną, stłumioną paletą barwną oraz wyrafinowaną fakturą.

Duchy, gusła, zjawy, które bardzo często towarzyszą bohaterom obrazu sprawiają, że twórczość Lewandowskiego jest szalenie romantyczna, mimo, że wydaje się, że to określenie do współczesnej sztuki nie pasuje.

Janusz Lewandowski tak maluje otaczający nas świat Mazowsza, że w każdym z nas potrafi znaleźć strunę wrażliwości, na której grają jego obrazy. Odkrywamy nagle, że nawet zwyczajny krajobraz, zwyczajne trawy, pole, czy majaczące na horyzoncie sylwetki są piękne. Lewandowski nie podąża za modą. Maluje to co w duszy mu gra.

Wystawa jego prac czynna jest w Galerii im. Bolesława Biegasa w Ciechanowie.

Otwarciu towarzyszył występ młodych pianistek z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie.

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony