Program był niezwykle bogaty, dopisała pogoda, goście z czterech państw i publiczność

Tegoroczny Festiwal M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” trwał dwa dni (11-12 maja 2018 r.) i przebiegał w dużej mierze pod znakiem św. Stanisława Kostki

Ilustracja do artykułu s12.jpg

Festiwal, choć krótszy o jeden dzień niż zwykle, miał tak samo szeroki zasięg i objął Płońsk, Sarbiewo, Rostkowo, Czernice Borowe, Przasnysz i Ciechanów, a program był bardzo intensywny. Wspaniałe były wszystkie trzy zaplanowane koncerty: Janusza Radka z zespołem (na inauguracji w MCK w Płońsku), Wojtka Gęsickiego i Rafała Grząki (podczas Nocy Poetów) oraz prof. Marii Pomianowskiej z zespołem (w Kawiarni Artystycznej PCKiSz). Ciekawe były prelekcje czterech uczonych: dr. Dariusza Lebiody (MBP w Płońsku), prof. Juliusza Chrościckiego (w hotelu „Martex” w Płońsku), prof. Michała Wardzyńskiego (w PCKiSz w Ciechanowie) oraz prof. Libora Martinka z Republiki Czeskiej (Szkoła Podstawowa im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych).

Siłą tego Festiwalu są zawsze konkursy „O Laur Sarbiewskiego". W tym roku rozstrzygnięto ich aż pięć, w tym dwa dla dorosłych (poezji w wersji polsko- i łacińskojęzycznej) oraz trzy dla młodzieży (literacki, krasomówczy i plastyczny). A wszystko po to, aby przypomnieć ks. jezuitę Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (1595-1640) jako wielkiego poetę (uwieńczonego w Rzymie Wawrzynem Poetyckim przez Papieża Urbana VIII); a zarazem jako uczonego - wykładowcę kolegiów jezuickich i Akademii Wileńskiej oraz teoretyka poezji, a także jako oratora, duchownego i kaznodzieję polskiego króla Władysława IV Wazy.

W tym roku przypada 450. rocznica śmierci innego znanego jezuity z Mazowsza – św. Stanisława Kostki, dla którego M.K. Sarbiewski napisał wspaniały poemat. Uczestnicy Festiwalu wybrali się więc drugiego dnia do Rostkowa, jego rodzinnej wsi pod Przasnyszem. W kościele odbyła się tam msza w intencji dwóch sławnych jezuitów (M.K.Sarbiewskiego i St. Kostki), a miejscowa Szkoła Podstawowa im. św. t. Kostki wystawiła wzruszający spektakl o życiu swego patrona. W tym niezapomnianym zdarzeniu uczestniczyli nie tylko miejscowi uczniowie i nauczyciele, ale też delegacja z Zespołu Szkół Jezuickich im. św. St. Kostki w Gdyni, która również przyjechała ze swoim sztandarem. Wszystkich ugościła później serdecznie gmina Czernice Borowe, na czele z wójtem Zbigniewem Brzezińskim, zapraszając na wspólne grillowanie. Uczestnicy Festiwalu odwiedzili też pobliski Przasnysz: kościół farny (gdzie patron młodzieży został ochrzczony) oraz klasztor o. pasjonistów, zbudowany w hołdzie dla św. St. Kostki przez jego brata Pawła Kostkę.

Tegoroczny Festiwal Sarbiewskiego zakończył się w PCKiSz w Ciechanowie, gdzie w Kawiarni Artystycznej otwarto pokonkursową wystawę plastyczną „O Laur Sarbiewskiego” i wręczono nagrody laureatom. Festiwal zamknął odkrywczy wykład prof. Michała Wardzyńskiego (o odkryciu polichromii z 1549 r. w kościele w Sarbiewie) oraz koncert „Barok w muzyce świata” w wykonaniu prof. Marii Pomianowskiej z zespołem, który tak się podobał, że muzycy musieli dwukrotnie bisować.

Oczywiście nie mogło zabraknąć hymnu Akademii, ani dorocznego Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, która to organizacja koordynuje cały Festiwal (dr Teresa Kaczorowska jest prezesem AES i dyrektorem Festiwalu). Ma ona prawie 20 partnerów, bo w przygotowanie Festiwalu włączyły się m.in. instytucje kultury (centra kultury, muzea, biblioteki), samorządy, szkoły, parafie, organizacje społeczne, Zamek Królewski w Warszawie, Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku, Jezuici. Tę oddolną inicjatywę, która od 14 lat przywraca pamięć „polskiemu Horacemu”, objęli patronatem marszałek Sejmu RP, biskup płocki, a także marszałek woj. mazowieckiego.

Festiwal odbywa się przy wsparciu samorządu powiatu ciechanowskiego.

Na podstawie inf. PCKiSz w Ciechanowie

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony