XXVII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne KUPALNOCKA oraz VI Wianki 2018

Imprezy folklorystyczne odbyły się 22 i 23 czerwca (piątek – sobota) w Ciechanowie

Ilustracja do artykułu DSC_1202 (Copy)skrot.jpg

Ich organizatorem było Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki, przy współpracy z Ciechanowskim Ośrodkiem Edukacji Kulturalnej „Studio”.

Kupalnocka

Doroczna impreza rozpoczęła się w piątek 22 czerwca br., w Galerii im. Bolesława Biegasa, o godz. 17.00 – spotkaniem przedstawicieli zespołów folklorystycznych z władzami powiatu ciechanowskiego i miasta Ciechanów. Samorząd powiatowy reprezentowali: starosta Sławomir Morawski i wicestarosta Andrzej Pawłowski, a miasto - zastępca prezydenta Joanna Potocka-Rak oraz radni powiatowi i miejscy. Obecny był tez poseł RP Robert Kołakowski.

Po prezentacji regionu ciechanowskiego i zespołów, biorących udział w wydarzeniu, wszyscy w korowodzie – spod siedziby PCKiSz przeszli ulicami miasta: Strażacką, Zieloną Ścieżką, Pl. Kościuszki, Warszawską, Pl. Jana Pawła II, Wodną na Błonia Zamkowe w Ciechanowie, gdzie o godz. 19.00 rozpoczął się Koncert Galowy XXVII Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych KUPALNOCKA 2018.

Wystąpiły: Folklórny subor „Mostar” z Brezna (Słowacja), Zespół Taneczny Trzanowice (Zaolzie – Czechy), Ludowy Zespół Artystyczny „Ciechanów” oraz „Mały Ciechanów”. Koncert odbywał się tradycyjnie na Błoniach Zamkowych w Ciechanowie.

Wianki

W sobotę 23 czerwca, o godz. 18.00 – odbyła się kolejna impreza folklorystyczna, która już na stałe wpisała się w kalendarz imprez - „Wigilia św. Jana – VI Wianki”.
Podczas niej rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wianek (plac przed PCKiSz), a później barwny korowód zespołów przeszedł ulicami miasta nad rzekę Łydynię, gdzie ks. proboszcz parafii farnej Zbigniew Adamkowski pobłogosławił wodę. Po tej ceremonii dziewczęta puszczały wianki w nurt rzeki.
Tradycją stało się, że spotkania nawiązujące do ludowego powitania lata odbywają się w wigilię św. Jana, w najdłuższy dzień w roku i najbardziej niezwykłą noc. Było to jednocześnie włączenie się w obchody Dni Miasta Ciechanowa.

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony