Obowiązywać będzie od 1 lipca

Zakaz dotyczy paliw wskazanych w uchwale antysmogowej

Ilustracja do artykułu smog7.jpg

Eksperci, naukowcy, lekarze, samorządowcy, a także mieszkańcy – w sprawie smogu mówią jednym głosem. Smog szkodzi i trzeba z nim walczyć. Samorząd Mazowsza podjął zdecydowane kroki w tym zakresie, przyjmując w zeszłym roku uchwałę antysmogową. Właśnie wchodzi w życie jeden z jej najważniejszych zapisów. Od 1 lipca nie będzie można używać wskazanych w uchwale paliw.

Termin wprowadzenia tych ograniczeń nie jest przypadkowy. Często na kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu grzewczego decydujemy o rodzaju opału, którego będziemy używać zimą. Wielu z nas w czasie wakacji podejmuje również decyzję o zmianie sposobu ogrzewania. Warto przed podjęciem obu tych decyzji zapoznać się z zapisami uchwały antysmogowej – podkreśla Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych UMWM.

Uchwała antysmogowa weszła w życie 11 listopada 2017 r. Za jej przyjęciem jednogłośnie zagłosowali radni województwa mazowieckiego wszystkich partii – PiS, PSL, PO, PR oraz niezrzeszeni. Zanim przyjęto dokument prowadzono szerokie konsultacje społeczne oraz eksperckie. Uchwała antysmogowa dla Mazowsza przede wszystkim wskazuje rodzaje pieców, które mogą być stosowane, a których używanie zostanie ograniczone. Ściśle określa parametry instalacji grzewczych, a także rodzaje spalanych w nich paliw.

Od 1 lipca 2018 r. nie będzie można używać:

  •  mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  •  węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  •  węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
  •  paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna).

Warto wiedzieć, że kupując opał mamy prawo prosić o certyfikaty lub inne dokumenty potwierdzające odpowiednie parametry zakupionego towaru. Co ważne zakup powinien mieć dowód sprzedaży (paragon lub fakturę). Ten dokument będzie dowodem w trakcie przeprowadzania ewentualnych kontroli jakości stosowanych paliw. Warto wiedzieć, że naruszenie przepisów uchwały może być ukarane mandatem 500 zł lub grzywną do 5000 zł.

UCHWAŁA ANTYSMOGOWA DLA MAZOWSZA. PRZEDE WSZYSTKIM DOBRY PIEC

Wymieniając przestarzały piec, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ekologiczne źródła ogrzewania, tj. gazowe, elektryczne, systemy ciepłownicze i odnawialne źródła energii. Co ważne, uchwała nie wyklucza możliwości użytkowania kotłów na paliwa stałe, a wprowadza jedynie ograniczenia w odniesieniu do ich klasy. Warto pamiętać, że 5 klasa pieca nie jest równoznaczna z ekoprojektem, jednakże posiadacze kotłów 5 klasy, którzy dokonali ich uruchomienia przed dniem wejścia w życie uchwały antysmogowej, mogą korzystać z nich do końca ich żywotności. Informacja o klasie kotła znajduje się na jego tabliczce znamionowej oraz w instrukcji obsługi. Jeśli nie ma jej w żadnym z tych miejsc – kocioł nie spełnia kryteriów żadnej z klas. Dlatego podczas zakupu pieca należy upewnić się u sprzedawcy bądź producenta czy posiada on certyfikat i jest zgodny z wymaganiami ekoprojektu.

 

Więcej informacji o uchwale antysmogowej można znaleźć na stronie internetowej https://www.mazovia.pl/ekologia-i-srodowisko/ochrona-powietrza/art,3,uchwala-antysmogowa.html

Pytania dotyczące uchwały należy kierować na adres: antysmog@mazovia.pl

Na podstawie inf. Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

 

BTW

Logo portalu Facebook
Logo serwisu ePUAP
Powrót na początek strony